V nedeľu nás navštívia bratia bosí karmelitáni

V nedeľu nás navštívia bratia bosí karmelitáni

V nedeľu 2. septembra prídu navštíviť našu farnosť bratia bosí karmelitáni z Lorinčíka (pri Košiciach). Počas sv. omší sa prihovoria, predstavia svoj rád, spiritualitu a priebeh výstavby ich nového kláštora. Po omšiach budeme môcť prijať karmelitánsky hnedý škapuliar. Kto by mal záujem, môže si prečítať základné informácie o škapuliari v tomto článku nižšie.  Pri tejto príležitosti bude v nedeľu 2. septembra zbierka na podporu výstavby kláštora bratov karmelitánov v Lorinčíku. Bratia karmelitáni tiež prinesú knižky, CD s duchovnými piesňami, či iné predmety. Podporiť ich preto budete môcť aj zaobstaraním si niektorých z tých vecí.

Pár slov o karmelitánskom  škapuliari…

• pozostáva z dvoch kusov tmavohnedej látky, spojených dvoma stužkami alebo povrázkami

• je to zmenšená najdôležitejšia časť rehoľného rúcha (habitu), ktorý na sebe nosia karmelitánski rehoľníci a mníšky

• v duchovnom význame je rúchom Panny Márie, do ktorého ona sama rukami kňaza prioblieka tých, ktorí sa jej túžia odovzdať

 

• je vonkajším znakom, ktorý nám neustále pripomína o našom zasvätení sa Božej Matke, a zároveň o jej neustálej prítomnosti a pomoci v našom živote

 

Prijatie škapuliara preblahoslavenej Panny Márie z Hory Karmel prebieha podľa obradu schváleného Svätou stolicou. Najdôležitejšou časťou je požehnanie škapuliara a jeho vloženie na veriaceho, ktoré vykonáva kňaz alebo diakon.  Po prijatí škapuliara v tejto tradičnej forme si ho veriaci môže zameniť za karmelitánsky medailón, s Božským Srdcom na jednej a Pannou Máriou Škapuliarskou na druhej strane. Medaila i škapuliar sa môžu zamieňať ľubovoľne a nie je potrebné nové posvätenie. Kto prijíma karmelitánsky škapuliar, dostáva duchovnú účasť v spoločenstve celej rodiny karmelitánskeho rádu. Okrem toho sa škapuliar stáva malým znakom veľkého karmelitánskeho ideálu: intímneho spojenia s Bohom skrze Máriu a priateľstva medzi učeníkmi.

Hlavné milosti, spojené s  úctou a nosením karmelitánskeho škapuliara:

– ochrana Panny Márie pred večným zatratením

– vyslobodenie z očistca v prvú sobotu po smrti

– ochrana Panny Márie po celý život a v hodine smrti

– duchovné spojenie s karmelitánskou rodinou a účasť na jej duchovných dobrách

Základné záväzky, spojené s  úctou a nosením karmelitánskeho škapuliara:

– obnovené úsilie nasledovať Pána Ježiša s pomocou Panny Márie

– stále nosenie škapuliara (s výnimkou niektorých situácií)

– zápis do knihy tých, čo prijali škapuliar

– každodenná modlitba (napr. Pod Tvoju ochranu)

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required