Prvý blahoslavený rímskokatolícky kňaz na Slovensku

Blahoslavený Titus Zeman sa narodil 4. januára 1915 vo Vajnoroch. Rozhodol sa zachraňovať mladé duchovné povolania. Dvakrát tajne sprevádzal mladých bohoslovcov cez rieku Moravu a cez Rakúsko do Talianska, aby mohli dokončiť štúdiá teológie a byť vysvätení za kňazov. Ale počas tretieho prechodu bol s takmer celou skupinou zatknutý. Titus znášal väzenia 13 dlhých rokov, bol ťažko mučený, zosmiešňovaný, ponižovaný. Zomrel 8. januára 1969 na následky mučenia a väzenia.

Saleziáni Dona Bosca začali proces jeho blahorečenia v roku 2010 a dnes máme na Slovensku nového blahorečeného.

 

Aj my od Saleziánov v Humennom sme sa zúčastnili tohto blahorečenia. V piatok ráno sme všetci dobre naladení nasadli na vlak a po dlhej ceste nás poobede v Bratislave privítali organizátori. Odtiaľ si nás odviezli domov rodiny, u ktorých sme bývali. Večer sme sa presunuli do Dómu sv. Martina, kde už bolo množstvo ľudí, ktorí čakali, kým sa začne modlitbová vigília. Po nej sme sa unavení vrátili domov. Na druhý deň ráno nás zase čakala cesta do Petržalky. Tam sa konala pontifikálna svätá omša blahorečenia, ktorú celebroval legát pápeža Františka Angelo Amato. Po omši sme mali chvíľku voľný program, tak sme s dievčatami šli na obed k našej rodine. Potom nás o 16:00 odviezli do HANT Arény, kde prebiehal slávnostný ceremoniál „Prekročil som hranicu“. Moderoval ho Lukáš Latinák, mnohí ľudia nám povedali svoj príbeh ako „prekročili hranicu” a prihovorili sa nám aj birmovný syn dona Titusa a don Artime – súčasný don Bosco. Po skončení programu sme sa pešo presunuli ku Saleziánom na Trnávku, kde sa konala afterparty s guľášom a diskotékou. V nedeľu sme sa pobalili a na ďakovnú omšu do Vajnor sme išli už aj s kuframi. Po nej sme sa ponáhľali, aby sme stihli vlak domov. Vo vlaku sme hrali na gitare a spievali, čím sme potešili aj našich spolucestujúcich a ani sme sa nenazdali a už sme boli doma. Vďační za tento úžasný zážitok, ale zároveň aj sklamaní, že sa skončil.

Michaela Blahova

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required